Boże Narodzenie to do dziś najradośniejsze, najbardziej wyczekiwane i najbardziej rodzinne święto. Przede wszystkim jednak jest to jedno z najważniejszych wydarzeń roku liturgicznego, upamiętniające narodziny Jezusa. Z tej właśnie okazji 13 grudnia 2019 r. błażowską bibliotekę odwiedziły dwie pierwsze klasy z błażowskiej Szkoły Podstawowej.

Na podstawie przygotowanej prezentacji rozmawialiśmy o zbliżających się Świętach. Dzieci bardzo dużo wiedzą o zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem. Zwyczaje bożonarodzeniowe mają swoją wieloletnią tradycję i głęboko ukryte znaczenie. Dodatkowe nakrycie, pierwsza gwiazda, choinka, a nawet opłatek nie są bez znaczenia. Wigilia to jedyny taki dzień w roku, w którym niegdyś tak mocno splatały się praktyki pogańskie z wierzeniami chrześcijańskimi.

Dzień ten był wyjątkowo tajemniczy. Bardzo długo się do niego przygotowywano i pilnowano, by nic nie zostało zaniedbane. Ten świąteczny termin nie jest wybrany bez powodu. Boże Narodzenie - jako święto chrześcijańskie, miało być przeciwwagą dla dnia narodzin niezwyciężonego słońca, obchodzonego 25 grudnia w Rzymie. 24 grudnia rozpoczynał w kulturze ludowej trwający dwanaście dni okres świąteczny nazywany godami, świętami godnymi, koladką lub świętymi wieczorami.

Uczniowie przystroili choinkę w własnoręcznie wykonane ozdoby. Świąteczne drzewko symbolizuje „drzewo życia” i ma przypominać naukę o upadku i odkupieniu rodzaju ludzkiego. Natomiast składanie prezentów pod choinką jest naśladowaniem dobroci. Dzieci z niecierpliwością wyczekują pierwszej gwiazdki i upragnionych prezentów.

Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie i wspólne kolędowanie.

Więcej zdjęć w galerii.

Anna Heller