We wtorkowe popołudnie 10 grudnia 2019 r., dzieci uczęszczające na zajęcia w szkolnej świetlicy w Szkole Podstawowej w Futomie, odwiedziły bibliotekę aby wspólnie zaprojektować i wykonać kartki bożonarodzeniowe. Była to też świetna okazja do zapoznania się z historią kartki świątecznej. Chociaż dzisiaj większość wiadomości przesyłana jest przez Internet czy sms, tradycyjne papierowe kartki nadal są wysyłane. Początki wysyłania kartek sięgają dalekiego Egiptu, gdzie ludzie pisali życzenia świąteczne na papirusie, a także starożytnych Chin, gdzie wysyłano życzenia noworoczne. W Europie pierwsze kartki zaczęto produkować w XV wieku, oczywiście ręcznie. Wysyłano je nie tylko na Boże Narodzenie, ale także z okazji Walentynek.
Pierwsza kartka świąteczna stworzona została na zamówienie Sir Henry’ego Cole’a w 1843 roku. Została namalowana przez zaprzyjaźnionego ilustratora
i przedstawiała rodzinę siedzącą przy świątecznym stole. Kartka została powielona w drukarni i była sprzedawana za 1 szylinga.
Do Polski pierwsze karty świąteczne dotarły w końcu XIX wieku. W 1900 roku ogłoszono w Polsce konkurs na łamach ówczesnej prasy na polską nazwę świątecznej kartki. Wygrał wówczas pomysł Henryka Sienkiewicza, po prostu przyjęto jego nazwę „pocztówka”. Taka forma korespondencji szybko się przyjęła, ponieważ istniała wtedy ogromna potrzeba komunikowania się przy pomocy uproszczonych kart korespondencyjnych. Niewiele ludzi posiadało telefony jeszcze przez długie lata. Różne polskie wydawnictwa w zaborach zaczęły drukować świąteczne karty z wdzięcznymi motywami bożonarodzeniowymi i zimowymi, czy też reprodukcjami dzieł malarzy polskich., nawiązujących do świąt. Największa swoboda w drukowaniu
i wydawaniu tych kart była w zaborze austriackim. Najpiękniejsze dzieła naszych malarzy i te o tematyce świątecznej rozchodziły się w postaci pocztówek nie tylko na terenie tego zaboru, ale i pozostałych ziem polskich. W innych zaborach było znacznie gorzej, a nawet bywało zakazane wydawanie pocztówek.
Dziś oferta oraz produkcja kartek jest bardzo szeroka. Kartki wysyła się do znajomych, rodziny, swoich bliskich, ale także współpracowników i firm. Wyrażamy tym szacunek i pamięć oraz czcimy tradycję Bożego Narodzenia. Nie zapomnicie, więc wysłać życzeń świątecznych do wszystkich, którzy nie są Wam obojętni.
Monika Wielgos