Przedszkolaki z Nowego Borku wprowadziły świąteczny klimat w bibliotece.

19 grudnia 2019 r. bibliotekę w Nowym Borku odwiedziły przedszkolaki aby przystroić choinkę. Jak wszyscy doskonale wiemy to zielone drzewko jest najbardziej znanym symbolem zwiastującym nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.

W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI wieku. Nieco później obyczaj ten przejął Kościół katolicki, rozpowszechniając go w krajach Europy Północnej i Środkowej. W XIX wieku choinka spopularyzowana została w Anglii i Francji, a potem w krajach Europy Południowej. Stała się w Europie najbardziej rozpoznawanym symbolem świąt Bożego Narodzenia.

Do Polski przenieśli ją niemieccy protestanci na przełomie XVIII i XIX wieku (w okresie zaborów) i początkowo spotykana była jedynie w miastach. Stamtąd dopiero zwyczaj ten przeniósł się na wieś, w większości wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka czy jemioła, oraz zastępując znacznie starszy, słowiański zwyczaj (znany jeszcze z obchodów Święta Godowego) dekorowania snopu zboża, zwanego Diduchem.

Większość ozdób, które zawisły na bibliotecznym świątecznym drzewku przedszkolaki wykonały własnoręcznie. Za co ja w podziękowaniu poczęstowałam ich na koniec naszego spotkania świątecznymi pierniczkami w kształcie serca.

Wszystkim czytelnikom biblioteki w Nowym Borku życzę zdrowych, wesołych świąt spędzonych w rodzinnym gronie.

Kinga Rybka

(źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choinka)