20 grudnia 2019 r. na zajęciach plastycznych w bibliotece robiliśmy kartki świąteczne. Technika wykonania była dowolna. Dzieci malowały, wyklejały, przyozdobiały kartki różnymi ozdobami. Zwyczaj wysyłania kartek świątecznych rozpoczął się w Wielkiej Brytanii w 1834 roku. Wszystko za sprawą Sir Henry'ego Cole'a. Był to urzędnik państwowy, który uczestniczył w planowaniu nowego „Public Record Office”, czyli dzisiejszego „Post Office”. To po prostu urząd pocztowy. Jego zadaniem, jako asystenta, było wymyślenie sposobu, aby poczta była wykorzystywana w większym stopniu przez zwykłych mieszkańców. Pierwsze kartki zwykle obrazowały szopkę. W późnych czasach wiktoriańskich przedstawiono rudziki (gatunek małego ptaka wędrownego) i sceny padającego śniegu. W latach 10. i 20. XX wieku popularne stało się ręczne wykonywanie kartek w domowym zaciszu. Były one znacznie inne od tych produkowanych masowo.

Podczas naszego spotkania zgodnie z regulaminem konkursu zostały wylosowane 3 nagrody za prawidłowe rozwiązanie krzyżówki „BOHATEROWIE KSIĄŻEK I FILMÓW”. Na konkurs wpłynęło 23 prace, w tym 3 z błędnym rozwiązaniem. Nagrody otrzymali: Jaś Hadam, Jaś Tynek i Aleksandra Paściak. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do brania udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez błażowską bibliotekę. Dla dzieci przygotowano słodycze.

Anna Heller