Choinka jest znakiem nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Każde dziecko  z utęsknieniem czeka na chwilę, kiedy w domu zabłysną lampki na świątecznym drzewku. 18 grudnia 2019 r. w bibliotece w Piątkowej zapanował świąteczny klimat, do biblioteki przybyli najmłodsi czytelnicy z przedszkola w jasełkowych przebraniach. Każde dziecko powiesiło na choince swoją imienną gwiazdkę. Gdy zabłysły światełka, dzieci z radością obsypały siebie i choinkę sztucznymi płatkami śniegu.  Zrobiło się biało,  jakby płatki śniegu przypruszyły kolorowe drzewko, a kolęda zaśpiewana przez dzieci przypomniała, że święta tuż tuż.

Tego samego dnia miałam przyjemność obejrzeć Jasełka przedstawiane przez dzieci z przedszkola. Mali aktorzy z zangażowaniem wczuwali się w swoje role. Maryja z Dzieciątkiem i Józef, Aniołowie, Trzej Królowie, pasterze, kolędy, pastorałki i przypomnienie wydarzenia biblijnego Narodzenia Pana Jezusa wprowadziło wszystkich w radosną świąteczną atmosferę. Natomiast 20 grudnia w Szkole Podstawowej w Piątkowej odbyło się wigilijne spotkanie. Składanie życzeń, łamanie się opłatkiem, degustacja wigilijnych pysznych dań, prezentacje bożonarodzeniowe poszczególnych klas i wspólne kolędowanie przy pięknie udekorowanym stole stworzyło niepowtarzarzalny, miły, świąteczny nastrój. Ten piękny polski zwyczaj niesie radość, daje poczucie wspólnoty, łączy pokolenia i daltego warto go pielęgnować i przekazywać dzieciom. Dziękuję za zaproszenie na Jasełka i szkolną Wigilię oraz wspólne kolędowanie.

Danuta Hamerla