20 lutego 2020 r. w Bibliotece Publicznej w Piątkowej w zajęciach czytelniczo - plastycznych uczestniczyły przedszkolaki, a głównym bohaterem zimowego spotkania był bałwanek. Po wysłuchaniu wiersza pt. ”Dziewięć bałwanków” dzieci numerowaly rysunki z portretami bałwanków i omawiały wygląd każdego z nich. Z dziewięciu bałwanków najbardziej podobał się im ósmy: ”A ósmy bałwanek ma kilka wąsików. Kapelusz na głowie i osiem guzików”.

Dzieci z rysunków utworzyły wystawkę. Do piosenki „Bałwankowa rodzina” chłopczyk w stroju bałwanka zaprosił wszystkich do wspólnego tańca. W bibliotece zrobił się zimowy klimat. Nawet za oknem, w tym czasie, poprószył śnieg. Na zakończenie spotkania został pomalowany obrazek przedstawiający wesołego bałwanka.

Danuta Hamerla