W poniedziałek, 17 lutego 2020 r., w całej Polsce już po raz piętnasty obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Międzynarodowy Dzień Kota po raz pierwszy został ogłoszony we Włoszech w 1990 roku, a w Polsce obchodzimy go od 2006 roku. Koty zostały udomowione prawie 10 tysięcy lat temu i obecnie są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie. Mimo tak długiego stażu w kontaktach z człowiekiem, koty wciąż uchodzą za zwierzęta tajemnicze: chadzają własnymi ścieżkami, nie budują z ludźmi aż takich więzi jak psy i bardziej są skupione na sobie niż na towarzyszących im przedstawicielach gatunku ludzkiego. Nie wszystkie koty jednak mogą cieszyć się opieką i towarzystwem człowieka. Szacuje się, że w Polsce żyje około 17 tysięcy bezdomnych kotów. Schroniska oraz rozmaite organizacje na rzecz zwierząt poświęcają im akcje charytatywne, ale życie pokazuje, że pomoc ta jest niewystarczająca. Warto więc pamiętać o dokarmianiu tych żyjących na kocią łapę stworzeń, szczególnie zimą.

Biblioteka w Futomie do wspólnego świętowania tego dnia zaprosiła młodsze przedszkolaki. Czytaliśmy wspólnie przygotowane wcześniej książeczki, których bohaterami są rozmaite koty, okazało się, że maluchy ,świetnie znają wiersz pt. „Chory kotek”. Dzieci wykonały samodzielnie postacie kotów, które później chowaliśmy w różnych zakamarkach biblioteki, a jedno z dzieci miało kotka odszukać. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem piosenki „My jesteśmy kotki dwa”.

Monika Wielgos