27 lutego obchodzony jest na całym świecie Dzień Niedźwiedzia Polarnego i dlatego zaprosiłam do biblioteki pierwszaków. Zaliczany jest do jednego z największych lądowych drapieżników. Jego długość sięga 3 metrów, a waga waha się od 350 do 650 kg., Choć rekordzista ważył ponad… 1000 kg. Pomimo nazwy „białych niedźwiedzi” ich sierść ma dość często żółty odcień. Uwarunkowane jest to obecnością niektórych glonów w ich futrze. Niedźwiedzie polarne są bardzo dobrze przystosowane do życia w okolicach koła podbiegunowego. Każdy włos niedźwiedzia jest w środku pusty, a będące w nim powietrze świetnie chroni go przed zimnem. Niedźwiedź polarny jest sprytnym pływakiem. Do połowy połączone skórą palce umożliwiają zwinne poruszanie się w wodzie. W pogoni za jedzeniem wypływają na pełne morze lub dryfują na lodowych krach w poszukiwaniu nowych obszarów zdobywczych. Zwierzęta te są mięsożerne. Z reguły ich przysmakiem są foki oraz ryby, to w czasie polarnego lata żywią się trawami, mchem czy porostami. Przeczytałam dzieciom wiersz. Przygotowałam dla nich zagadkę matematyczną: pyszny posiłek, ile rybek zjadł dziś miś? Pierwszaki rozwiązywali mini- quiz dotyczący „polarników”. Dzieci wysłuchały bajki o Alfiku- niedźwiadku polarnym, który uczył się pływać. Dziękuję za przybycie do biblioteki i zapraszam do niej częściej.

Magdalena Fornal