Od 2015 roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej uczestniczy w Europejskiej Nocy Muzeów. Impreza, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury w wybranym dniu w godzinach nocnych, niestety tego roku w maju nie może się odbyć w sposób tradycyjny. Jednak za pośrednictwem sieci możecie, Państwo, zagościć u nas wirtualnie. Przygotowaliśmy dla Państwa 20-minutowy film właśnie na Noc Muzeów 2020. Noc muzeów w całym kraju została przeniesiona z 16 maja na drugą połowę września 2020 r. z powodu pandemii koronawirusa, lecz w tej chwili nie wiadomo ile potrwa stan epidemii w kraju.

W 2015 roku prezentowaliśmy Państwu stare zdjęcia z Błażowszczyzny w wersji papierowej oraz elektronicznej.

W 2016 roku do zdjęć dołączyliśmy pokazy multimedialne.

W 2017 roku prezentowaliśmy ciągle powiększającą się kolekcję starej fotografii z naszego regionu.

W 2018 roku do starych zdjęć dołączyły 3 nieme filmy z dawnej Błażowej kręcone kamerą 8 mm przez nieżyjącego już błażowskiego lekarza weterynarii Jana Koszykowskiego. Dzięki uprzejmości jego córki, pani Zofii Koszykowskiej, mogliśmy obejrzeć te filmy, a były to:

- Znani błażowianie - ks. Józef Kruczek – film z uroczystości pogrzebowych błażowskiego proboszcza,

- Znani błażowianie - Jan Koszykowski – film obrazujący  jego pracę,

- 1000-lecie państwa polskiego – film z uroczystości obchodzonych w Błażowej.

Wszystkie te filmy w całości można obejrzeć na YouTube.

Została przygotowana także wystawa eksponatów i wykopalisk wojennych, do których dołączone były zdjęcia tematyczne z tamtych wydarzeń.

W 2019 r. W 70. rocznicę powstania błażowskiej biblioteki, prezentowaliśmy zdjęcia i kroniki biblioteki od czasów jej założenia.

Ciekawostką były także skany protokołów z posiedzenia Miejskiej Rady Narodowej w Błażowej od 1928 r., kiedy w Radzie zasiadali wraz z Polakami Żydzi.

Mamy maj. Pomimo ogłoszonej pandemii przyroda daje nam wiele radości. Ptaki śpiewają, kwitną kwiaty i drzewa, rzepak się żółci na polach – jest pięknie.

Wszystko z pewnością wróci do normalności, czego Państwu i sobie życzę.

Zapraszam na wirtualny spacer po dawnej Błażowszczyźnie na naszą stronę internetową www.biblioteka.blazowa.net oraz na Facebooka www.facebook.com/bibliotekablazowa/,a także na YouTube wpisując biblioteka Błażowa.

Anna Heller