2 czerwca 2012 r. członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej i sympatycy uczestniczyli w wycieczce do Sanoka.  Zwiedziliśmy skansen i zrekonstruowane w skansenie miasteczko galicyjskie. Są tam repliki domów z Dębowca, Jaślisk, Sanoka, Jaćmierza, Niebylca, Birczy, Rybotycz, Sokołowa, Brzozowa i oryginalne obiekty z Ustrzyk Dolnych - dom żydowski i Golcowej – remiza. Miasteczko interesowało wszystkich szczególnie, bo każdy chciał porównać własne wyobrażenia o Błażowej sprzed ponad 100 lat z dziełem wybitnych etnografów, specjalistów z zakresu dziejów kultury materialnej na Podkarpaciu. W programie mieliśmy także Muzeum Historyczne w Sanoku z Galerią Beksińskiego oraz z najbogatszymi w Polsce  zbiorami sztuki cerkiewnej.

Kierownikiem wycieczki był Paweł Kołodziej, który w szczegółach przygotował program i zadbał o całą logistykę. Paweł zebrał też ciekawe informacje na temat Sanoka, które przedstawił nam podczas niedługiej podróży.  W przyszłym roku mamy w planach Trzcinicę koło Jasła, która zasłynęła z rekonstrukcji archeologicznych. Już dziś zapraszamy zainteresowanych .

Więcej w 127 numerze Kuriera Błażowskiego

dr Małgorzata Kutrzeba