MUZEUM „POTOKI” ZAPRASZA

5 lipca 2013 r. odbyło się spotkanie członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej z udziałem burmistrza Błażowej Zygmunta Kustry. Prezes TMZB dr Małgorzata Kutrzeba i właściciel muzeum Augustyn Rybka zaprosili do Prywatnego Muzeum Kultury Materialnej Wsi Podkarpackiej „Potoki”. Urokliwa przyroda, piękny, upalny letni dzień uczyniły spotkanie przyjemnym - po całym tygodniu wytężonej pracy wypoczynek w gronie przyjaciół nie jest niczym zdrożnym. Tylko nieproszeni goście, stada komarów i bąków cięły niemiłosiernie, ignorując rozpylaną ochronę przeciwko tej szarańczy. Atmosferę „wsi spokojnej, wsi wesołej” przywoływał koncert żab rezydujących w pobliskim stawie.

Miejsce i aura sprzyjały wypoczynkowi. Pani prezes poinformowała o projekcie, jaki będzie realizować TMZB – „Emigracja. Wybór czy konieczność?”. Sesja naukowa odbędzie się jesienią.

Przypomnijmy kilka faktów o Muzeum „Potoki”. Szersza informacja znajduje się na www.biblioteka.blazowa.net

„Stodoła - muzeum kryje w sobie prawie kompletną ekspozycję etnograficzną. Znajdują się tutaj pieczołowicie odtworzone i w pełni wyposażone warsztaty rzemieślnicze: szewca, kołodzieja, bednarza, jest stolarnia oraz izba tkacza z warsztatem tkackim. Sztukę ludową reprezentują rzeźby, makatki, dewocjonalia wykonane przez miejscowych artystów. Znalazła się tutaj także klasa szkolna z lat trzydziestych XX wieku oraz izba wiejska  z tego samego okresu. Część eksponatów poukładanych jest tak, aby ukazać rozwój danej dziedziny życia, jak np. pranie - od prostej kijanki aż do poczciwej Frani z 1963 r. Zgromadzono tutaj imponującą kolekcję oleodruków o tematyce sakralnej, często mającej charakter edukacyjny. Poza urodą samych obrazów, na uwagę zasługują ramy wykonane przez domorosłych artystów. Ciekawostką jest piwnica wykopana pod stodołą, która kryje osobliwą kolekcję”.

Dziękujemy Panom Augustynowi Rybce i Józefowi Chmielowi za przygotowanie spotkania. Słowa uznania należą się Pani dr Małgorzacie Kutrzebie za czuwanie nad całością. A także za wkład pracy włożony w przygotowanie projektów i za organizację sesji naukowych.

D.H.