Witam Wszystkich. Jestem mieszkanką Krosna ale pochodzę z Lecki. Kurier Błażowski czytam od lat (myślę, że od początku), przesyłają mi go znajomi. Stąd wyczytałam, że promujecie Państwo nasze Podkarpacie. Korzystając, że jestem już emerytką nareszcie mam czas na zwiedzanie kraju.

Chciałabym polecić Państwu Odrzykoń, miasto nieopodal Krosna, w którym znajdują się piękne ruiny Zamku Kamieniec. Zamek wybudowany jest na górze i pochodzi najprawdopodobniej z 1348 roku. Ruiny zamku otoczone są szlakiem turystycznym. Nieopodal zamku znajduje się Rezerwat Prządki z ogromnymi skałami o oryginalnych kształtach, do którego również wiedzie dróżka od strony zamku.

W Ruinach mieści się muzeum z eksponatami. Dowiedziałam się, że eksponaty te były dawniej używane w różnych imprezach na zamku. 8 lipca 1828 r. Aleksander Fredro wziął ślub z Zofią z Jabłonowskich Skarbową w Korczynie. Małżonka w posagu wniosła z połowę starego zamku w Odrzykoniu. Fredro stał się spadkobiercą zamczyska, które było już w ruinie. Wgłębiając się w historię otrzymanego majątku, Fredro trafił na akta procesowe byłych właścicieli zamku (Piotra Firleja i Jana Skotnickiego). Dawni zarządcy zamku prowadzili ze sobą spór prawie 30 letni. Na podstawie tego Fredro napisał świetną komedię – Zemstę. Nasza krajowa produkcja filmowa niestety nie była kręcona na tym zamku lecz na zamku Ogrodzieniec.

W 1894 r. na górnym zamku odsłonięto pomnik Tadeusza Kościuszki, który został ufundowany przez społeczność Odrzykonia. Było to w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej. W maju 2000 r. jednostka Wojska Polskiego w Rzeszowie przyjęła imię Wielkiego Hetmana Koronnego Mikołaja Kamienieckiego. Na tej uroczystości pojawiło się 12 potomków właścicieli zamku – Kamienieckich.

Z Internetu można dużo więcej dowiedzieć się na temat historii zamku i rodów tam panujących. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego miejsca. Mam nadzieję, że swoją skromną osobą przyczynię się do promocji naszego pięknego Podkarpacia.

Teresa