Witam wszystkich. Mam na imię Marzena i chciałam podzielić się z czytelnikami Kuriera Błażowskiego moimi wrażeniami z wycieczki do „Karpackiej Troi” pod Leżajskiem.

Miejsce zwane dawniej „Wałami Królewskimi” teraz „Karpacką Troją” to kompleks muzealny położony w Trzcinicy nieopodal Jasła. Troja to oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skansen powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Dokonano na nim odkryć archeologicznych, które datowane są na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze. Zasiedlająca je w epoce brązu społeczność nie tylko zbudowała tu warowny gród, ale utrzymywała również kontakty z kulturą mykeńską.

Karpacka Troja powstała w latach 2007-2009. Jest połączeniem tradycyjnej formy skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej. Całość składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało 2 bramy prowadzące do grodu, 6 chat oraz ponad 150 m wałów obronnych. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wiosek otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. Znajduje się tu także pawilon wystawowy z salą ekspozycyjną, salami konferencyjną i  edukacyjną dla dzieci, "Salką Małego Odkrywcy" przeznaczoną dla przedszkolaków oraz zapleczem gastronomicznym. Serwowane w nim będą potrawy przygotowane w oparciu o dawną sztukę kulinarną.

„Karpacka Troja” jest miejscem nad którym unosi się duch przeszłości. Tu zbiegały się losy dwóch kultur, dwóch bardzo odległych epok. Przyjedź tu i poznaj świat sprzed ponad 3500 lat. Nie trzeba być miłośnikiem historii, by urzekło to miejsce.

Polecam Karpacką Troję.

Marzena z Chmielnika