W dniach 5-6 lutego 2015 r. w Błażowej odbyły się kolejne już warsztaty perkusyjne. Imprezę zorganizował Karol Nabożny (nauczyciel Szkoły Muzycznej I stopnia w Błażowej, perkusista) wraz z Mariuszem Mocarskim (perkusista sesyjny,  koncertowy, aktywny edukator, w dorobku ponad 35 płyt), Przemysławem Bajerem (szkoła gry na perkusji drumsetpro w Chorzowie) oraz gościem specjalnym Adamem Tkaczykiem, synem znanego i cenionego basisty zespołu Kombi, Skawalker czy O.N.A.- Waldemara Tkaczyka.

Adam Tkaczyk to perkusista i muzyk sesyjny, który z łatwością porusza się po różnych stylistykach muzycznych. Posiada wykształcenie muzyczne i niemałe już doświadczenie praktyczne, które zdobył m.in. w prestiżowym Musicians Institute w LA oraz na warsztatach A. Spearsa, T. Langa, M. Minemmana, C. Silvermana i plejady innych. W 2013 r. udało mu się np. zrealizować jedno z nich w postaci nauki w prestiżowym, kalifornijskim Musicians Institute w Los Angeles, koncentrującym się wokół zagadnień muzyki współczesnej. Zgodnie z przewidywaniami, szkoła ta okazała się dla niego wielką inspiracją, a wśród nauczycieli u których pobierał lekcje znalazły się osobowości takie jak Chuck Silverman (znakomity edukator międzynarodowej klasy i autor „Practical Applications" zaliczonych przez „Modern Drummer" do grona publikacji wszech czasów), Gary Hess (autor „The Encyclopedia of Reading Rhythms"), Rob Carson (trzykrotny zwycięzca World Snare Drum Championships, a także współtwórca Remo's Power Stroke i Falam Drum Head oraz projektant DC10 Pro Mark Drumstick), Fred Dinkins (dyr. muzyczny The Emotions i Deniece Williams), Jeff Bowders (m.in. Paul Gilbert i Puddle of Mudd), Sammy J. Watson (The ApexTheory) i inni.

Ponadto w Stanach Zjednoczonych Adam uczestniczył także w warsztatach innych sław międzynarodowego formatu, takich jak Marco Minemann, Dom Famularo, Gergo Borlai, Ed Shaughnessy i Dave Navarro. W Polsce wziął natomiast w 2013 roku udział w dwóch, prowadzonych przez kolejne gwiazdy światowego formatu, wydarzeniach edukacyjnych: klinice perkusyjnej Aarona Spearsa (Usher) w Grodzisku Mazowieckim oraz pierwszej polskiej edycji „Thomas Lang's Drumming Boot Camp" - słynnego, trzydniowego, intensywnego obozu treningowego w Warszawie. W 2014 r. uczestniczył z kolei w 2-dniowym campie J.P. Bouveta, absolwenta prestiżowego Berklee College of Music, zwycięzcy Guitar Center Drum Off oraz Roland National V-Drums Competition, a także jednego z nauczycieli znanego edukacyjnego trio (obok Matta Halpnera i Mike Johnstona). Jest etatowym już  bębniarzem w zespole KOMBI. Dzięki wpływom środowiska rodzinnego dorastał otoczony muzyką. Już od dziecka w naturalny sposób czuł, że to ona będzie jego sposobem na życie. O tym, jakiego rodzaju instrumentowi muzycznemu odda się bez reszty zadecydował po części Jan Pluta, przyjaciel i już nieżyjący perkusista zespołów ojca. Podarował mu kiedyś pierwszy zabawkowy zestaw perkusyjny i od tego zaczęła się przygoda z bębnami.

Pomimo młodego wieku i najkrótszego stażu zdołał swą techniką i świeżą gry oraz nieustannym dążeniem do rozwoju w krótkim czasie zyskać uznanie członków zespołu, jak i otoczenia. Adam sprawił, że nie jest postrzegany przez pryzmat ojca, ale też znacznie częściej usłyszeć można określenie „ojciec swojego syna" niż „syn swojego ojca", kiedy już o panach Tkaczykach mówi się we wspólnym kontekście.

W 2014 r. został nominowany do nagrody Eugeniusza w I edycji Polskich Nagród Perkusyjnych magazynu „Perkusista" & portalu „Beat It" w kategorii Perkusista Modern.

IV Meeting Perkusyjny – co się działo:

 Czwartek, 05.02.2015 r.

10:00-10:15 - rozpoczęcie warsztatów,

10:15-11:45 - zajęcia grupowe,

11:45 – 12:00 – przerwa,

12:00-13:30 - zajęcia grupowe,

13:30 – 15:15 – obiad,

15:15 - 16:45 - zajęcia grupowe,

16:45 -17:00 – przerwa,

17:00 – 18:30 - zajęcia grupowe,

18:30 – 19:30 - konkurs werblowy dla uczestników (prezentacja Roland V-drums).

Piątek, 06.02.2015 r.

10:15-11:45 z -zajęcia grupowe,

11:45-12:00 – przerwa,

12:00 -13:30 - zajęcia grupowe, 

13:30 - 14:30 – obiad,

14:30 – 16:00 - zajęcia grupowe,

16:00 – 16:15 – przerwa,

16:15 – 17:45 - zajęcia grupowe, 

17:45 – 18:00 –przerwa,

18:00 – 19:15 - koncert finałowy (ogłoszenie wyników konkursu werblowego). Zakończenie.

W warsztatach uczestniczyło 17 osób, w tym goście ze śląska. Uczestnicy podzieleni byli na 2 grupy: początkujący i zaawansowani. Wszyscy doskonalili swe umiejętności muzyczne pod okiem bardzo dobrych nauczycieli, którzy z przyjemnością odpowiadali na wszystkie pytania młodych bębniarzy. Pod koniec pierwszego dnia odbył się konkurs werblowy.

Warsztaty zakończyły się koncertem orkiestry dętej pod dyrygenturą Michała Wesołowskiego, z udziałem gościnnym Adama Tkaczyka. Wystąpili także uczestnicy meetingu przedstawiając swoje wersje wybranych utworów. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w warsztatach oraz nagrody. Burmistrz Błażowej Jerzy Kocój serdecznie podziękował wszystkim za udział w szkoleniu oraz organizatorom za przygotowanie imprezy. Przewodniczący Rady Miejskiej Jurek Faraś podkreślił, że bardzo jest zadowolony z tak ogromnego zainteresowania muzyką, tym bardziej, że sam kiedyś pierwsze kroki muzyczne stawiał na scenie sali widowiskowej w Błażowej.

Moim zdaniem impreza była udana, podobnie jak poprzednie. Uczestnicy nie mogą doczekać się kolejnego meetingu perkusyjnego w Błażowej.

Więcej zdjęć w galerii.

Jakub Heller