Promocja czytelnictwa na zewnątrz – o książce z pierwszoklasistami

17 listopada naszą bibliotekę mieli odwiedzić uczniowie klasy IB ze Szkoły Podstawowej w Błażowej. Niestety deszcz pokrzyżował nam nieco plany, jednak nie na tyle abyśmy się nie mogli spotkać. Spakowałam najpotrzebniejsze rzeczy i poszłam do szkoły. Chciałam pokazać najmłodszym uczniom, że książka i biblioteka to nie tylko czytanie, dla niektórych bardzo nudne zajęcie, ale to również dobra zabawa i ciekawe zajęcia. Dzieci idąc po śladach znalazły plecak, w którym kryły się podpowiedzi do tematu naszych zajęć. Książka – to ona była bohaterką naszego spotkania. Oglądając różne książki określaliśmy czym one się od siebie różnią a w czym są do siebie podobne. Uczniowie odgadując zagadki dowiadywali się co znajduje się na okładce, kim jest autor, ilustrator, oraz co się robi w wydawnictwie i jak nazywa się „fabryka książek”. Przyniosłam ze sobą również Nowy Testament w przekładzie z 1593 r. pisany bardzo ozdobnym pismem. Dzieci próbowały odczytać fragmenty tekstu, co jednak było bardzo trudne. Następnie rozwiązując kolejne zadania odkryły czego będzie dotyczyła kolejna, praktyczna część naszego spotkania. Zakładka– przyjaciółka książki, była bohaterką drugiej części zajęć. Przygotowałam dla pierwszaków drewniane zakładki, które mieli ozdobić według własnego pomysłu metodą decupage. Było to trudne i wymagające cierpliwości zadanie ale efekty były naprawdę świetne, a mali artyści byli z siebie bardzo dumni. Sami stwierdzili na koniec, że te zakładki zostaną z nimi na długo, ponieważ wymagały bardzo dużo pracy.

Bardzo dziękuję za spotkanie i miłe przyjęcie. Mam nadzieję, to nie będzie nasze ostatnie spotkanie.

Więcej zdjęć w PDF – kliknij tutaj.

Joanna Bałutowska-Bialic