Każdy z nas jest wyjątkowy- lekcja biblioteczna w Lecce

Szanuj człowieka, który wygląda,

Myśli i robi inaczej!

Inaczej niż Ty, czy ja,

Bo on także rację ma.

Rację, z którą Ty się nie musisz zgadzać,

Ale to nie znaczy,

Że masz go obrażać.

Szanuj poglądy każdego.

Zdrowego i ułomnego.

Białego i kolorowego.

Tolerancja właśnie to znaczy,

Że szanujemy każdego,

Mimo, że wygląda, myśli

I robi inaczej.

1 marca jest obchodzony Międzynarodowy Dzień bez Dyskryminacji. Jego głównym celem jest ukazanie, że każdy człowiek ma prawo do równego traktowania. Z tej okazji 6 marca 2024 roku do biblioteki przybyły 2 grupy świetlicowe wraz z opiekunem. Zastanawialiśmy się co oznacza słowo tolerancja. Swoje pomysły zapisywaliśmy na kartce. To akceptowanie innego człowieka, choć wygląda inaczej. Ma inny kolor skóry czy jest niepełnosprawny. Być tolerancyjnym to znaczy szanować drugiego człowieka, być dla niego życzliwym, nie wyśmiewać się z nikogo. Dzieci odpowiadały jak zareagowały by na sytuację, które przedstawiłam. Uczniowie wysłuchali krótkiego opowiadania o chorym chłopcu, który marzył, aby zagrać w piłkę. Pewnego dnia z kuzynem oglądał mecz piłki nożnej i nawet sam go sędziował. Jednak na początku ze strony zawodników doznał przykrości, ale zrozumieli swoje nieodpowiednie zachowanie i przeprosili chłopca. Franek miał rozpocząć treningi i grać w koszykówkę. Warto mieć marzenia i je realizować. Niepełnosprawni potrafią pracować, tańczyć oraz uprawiać sport, a nawet wygrywać. Przeczytałam im także bajkę pt. „Trudno usiedzieć w miejscu”. Przedstawiona jest w niej historia Felicji, która była nadpobudliwa. Każdy z nas ma inne potrzeby. Jedni potrzebują się skupić, inni wręcz muszą być w ruchu- tak było w przypadku Felicji. Nadpobudliwość to zaburzenie osobowości, ale nie to samo co niekulturalne zachowanie. Każdy człowiek jest inny, ale na swój sposób wyjątkowy. Inny styl bycia, wygląd czy zachowanie nie wykluczają tego, że możemy mieć wspólną przestrzeń – takie same zainteresowania, a także sposób spędzania wolnego czasu. I to wcale nie powinno być barierą w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi.

Magdalena Fornal