„Peppa kocha nasza planetę”- spotkanie z bajką w Nowym Borku

O tym, jak każdy z nas może na co dzień dbać o naszą planetę i to zarówno dorośli jak i dzieci rozmawiałam z przedszkolakami w kwietniu. Jednak ze względu na szalejące, w tym czasie przeziębienia większość przedszkolaków było nieobecnych i nie wszyscy mogli się dowiedzieć jak w naszych domach możemy troszczyć się o Ziemię. Do powtórzenia tematu, który jest aktualny zawsze i wciąż zmotywowała mnie bajka z ulubioną bohaterką dzieci, która została zakupiona do biblioteki w ostatnim czasie. Każdy wie, że najmłodsi lepiej przyswajają, to co przekazują im dorośli, jeśli mogą to skojarzyć ze swoim idolem. Tak więc 27 maja przedszkolaki poznały nowe perypetie życiowe Peppy pod tytułem „Peppa kocha naszą planetę”. Przed rozpoczęciem czytania uczuliłam dzieci, aby zwróciły uwagę na to, jak cała rodzina świnek na co dzień dba o środowisko?- a muszę przyznać, że było tam kilka bardzo istotnych przykładów-. Bajka ogólnie opowiadała, o tym jak w przedszkolu Peppy obchodzony jest „Tydzień Miłości do Planety Ziemia”. Pani Gazela i przedszkolaki przygotowali listę sposobów, jak można troszczyć się o naszą planetę. Peppa, George i ich szkolni przyjaciele dowiedziały się, że nawet najmniejsza zmiana może być początkiem wielkiej sprawy (ale jak zawsze jeśli macie ochotę dowiedzieć się o czym dokładnie była bajka zapraszam do biblioteki). Po skończeniu czytania dzieciaki bez najmniejszego zająknięci wymieniły wszystkie metody dbania o środowisko, jakie były zawarte w opowieści. Odpowiedziały również na kilka moich dodatkowych pytań, takich jak: „ co to jest kompostownik?”, „do czego możemy wykorzystać kompost?”, „czy owady są potrzebne w naszym środowisku, i do czego?” oraz kilka innych. Jak zawsze wszystkim przedszkolakom z Nowego Borku należą się głośne brawa za ich świadomość ekologiczną.

Kinga Rybka