Obraz matki w literaturze- Dzień Matki w bibliotece w Lecce

24 maja 2024 roku w bibliotece w Lecce odbyło się spotkanie z okazji Dnia Mamy. Rozpoczęłyśmy słowami wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Spotkanie z matką”. W literaturze obraz matki jest opisywany na wiele sposobów. Niekiedy jest opisywana jako osoba zdolna do poświęceń i wyrzeczeń. Taka, na której zawsze można polegać. W niektórych utworach jest przedstawiana w negatywnym świetle. Jest postrzegana jako postać despotyczna. Jej relacje z dzieckiem są trudne dla obu stron. Po krótce przedstawiłam portrety matek w wybranych dziełach literackich. W „Balladynie” Słowackiego matka jest ukazana jako bezgranicznie kochająca swoje dziecko, niezależnie od okoliczności. Doskonale rolę matki opisał Adam Mickiewicz. Jego utwory podkreślają znaczenie matki jako opiekunki. W dramacie „Dziady” jest ukazana scena zrozpaczonej matki. Rollison- uczeń gimnazjum zostaje dotkliwie pobity. Matka jest pełna rozpaczy i niepokoju o los jedynaka. W utworze „Hamlet” Williama Szekspira matka tytułowego bohatera jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych osób. Miesiąc po śmierci męża poślubia jego brata. Z tego powodu syn robi jej wyrzuty. Obydwoje nie potrafią się ze sobą porozumieć. W tym przypadku zatraciła więź ze swoim dzieckiem.

Początki święta Dnia Matki sięgają starożytności. Wtedy szczególnym uwielbieniem darzono matki- boginie, które były symbolami płodności oraz urodzaju. W tym czasie organizowano uroczystości, którym celem było zdobycie przychylności, a także wyrażenie szacunku składając ofiary czy inne datki. W Grecji czczono Reę- żonę Kronosa, matkę wszechświata i wszystkich bóstw. W Rzymie natomiast szczególne zaszczyty zbierała bogini Kybele. Później obchodzenie tego dnia zanikło i być może ma to związek ze statusem kobiety w kolejnych wiekach. W Europie historia Dnia Matki sięga XX wieku. W Polsce Dzień Matki od 1914 roku zagościł w kalendarzu. Zgodnie z tradycją 26 maja dzieci obsypują swoje mamy kwiatami, laurkami oraz czekoladkami. Dzień Matki na świecie jest obchodzony w różnych terminach. Najwcześniej Dzień Matki obchodzą Norwegowie bowiem w drugą niedzielę lutego. 3 marca  świętują Gruzini. 8 marca świętują mamy w Afganistanie, Laosie, Kosowie czy Wietnamie.  W większości państw Europy mamy obchodzą swoje święto w drugą niedzielę maja, ale także w Kambodży, Kolumbii czy Wenezueli. Najpóźniej, bo 22 grudnia Dzień Matki jest obchodzony w Indonezji. Z Dniem Matki związane są różne zwyczaje. W dalekiej Australii i Kanadzie do ubrań przypina się goździki. Kolor kwiatu ma znaczenie. Białe oznaczają, że mama tej osoby zmarła, zaś kolorowe goździki, że żyje. W Italii z tej okazji piecze się ciasteczka w kształcie serca. We wszystkich domowych pracach pomaga się im. Niektórzy zapraszają swoje rodzicielki na obiad do restauracji. W północnej części Hiszpanii tradycja nakazuje podać śniadanie do łózka. W Indiach Hindusi wyręczają swoje mamy w sprzątaniu. Każda z pań zaprezentowała wylosowany cytat o mamie. Wszystkim mamom życzę dużo zdrowia, pomyślności, pociechy z dzieci i spełnienia marzeń!!!

Magdalena Fornal