Porządkowanie cmentarza żydowskiego w Błażowej rozpoczęte

13 sierpnia Nieformalna Grupa Historyczna „Ocalić od zapomnienia”, działająca przy błażowskiej bibliotece rozpoczęła prace porządkowe na lokalnym kirkucie. Usunęliśmy część krzewów, oczyściliśmy około 40 macew. Pracy jest jeszcze mnóstwo.

Cmentarz żydowski w Błażowej znajduje się we wschodniej części miejscowości, na końcu ul. Mickiewicza. Nekropolia zajmuje działkę o powierzchni 5455 m kw., w kształcie zbliżonym do trapezu prostokątnego. Brak informacji o dacie założenia cmentarza. Z całą pewnością istniał już w pierwszej połowie XIX w. Najstarszy zidentyfikowany nagrobek upamiętnia Perel córkę Menisa, zmarłą w 5609 r. według kalendarza hebrajskiego (1848/1849 r. według kalendarza gregoriańskiego). Podczas drugiej wojny światowej na cmentarzu grzebano ciała osób zabitych przez Niemców. Znany jest fakt pochowania na cmentarzu 26 osób, ofiar jednej z egzekucji.

W wyniku dewastacji do dziś w obrębie cmentarza przetrwało – według szacunkowych danych – ponad 100 nagrobków w różnym stanie zachowania. Granice cmentarza są czytelne dzięki zachowanym fragmentom muru.

Wiele osób nawet nie wie, że w Błażowej znajduje się taki cmentarz. Jednak są i tacy, którzy doskonale wiedzą o tym miejscu. Świadczą o tym pozostawione tam śmieci.

Na wszystkie prace porządkowe otrzymaliśmy pozwolenie od właściciela cmentarza, którym jest  Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w porozumieniu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków.

Wszystkie prace wykonujemy bezpłatnie, gdyż uważamy, że należy się szacunek miejscu pochówku naszych dawnych sąsiadów. Wszystkich, którzy zechcieliby włączyć się do naszej akcji zapraszamy do kontaktu z błażowską biblioteką.

Zdjęcia PDF – kliknij tutaj.

Jakub Heller