13 sierpnia Nieformalna Grupa Historyczna „Ocalić od zapomnienia”, działająca przy błażowskiej bibliotece rozpoczęła prace porządkowe na lokalnym kirkucie. Usunęliśmy część krzewów, oczyściliśmy około 40 macew. Pracy jest jeszcze mnóstwo.
Cmentarz żydowski w Błażowej znajduje się we wschodniej części miejscowości, na końcu ul. Mickiewicza. Nekropolia zajmuje działkę o powierzchni 5455 m kw., w kształcie zbliżonym do trapezu prostokątnego. Brak informacji o dacie założenia cmentarza. Z całą pewnością istniał już w pierwszej połowie XIX w. Najstarszy zidentyfikowany nagrobek upamiętnia Perel córkę Menisa, zmarłą w 5609 r. według kalendarza hebrajskiego (1848/1849 r. według kalendarza gregoriańskiego). Podczas drugiej wojny światowej na cmentarzu grzebano ciała osób zabitych przez Niemców. Znany jest fakt pochowania na cmentarzu 26 osób, ofiar jednej z egzekucji.
W wyniku dewastacji do dziś w obrębie cmentarza przetrwało – według szacunkowych danych – ponad 100 nagrobków w różnym stanie zachowania. Granice cmentarza są czytelne dzięki zachowanym fragmentom muru.
Wiele osób nawet nie wie, że w Błażowej znajduje się taki cmentarz. Jednak są i tacy, którzy doskonale wiedzą o tym miejscu. Świadczą o tym pozostawione tam śmieci.
Na wszystkie prace porządkowe otrzymaliśmy pozwolenie od właściciela cmentarza, którym jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w porozumieniu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków.
Wszystkie prace wykonujemy bezpłatnie, gdyż uważamy, że należy się szacunek miejscu pochówku naszych dawnych sąsiadów. Wszystkich, którzy zechcieliby włączyć się do naszej akcji zapraszamy do kontaktu z błażowską biblioteką.
Zdjęcia PDF – kliknij tutaj.
Jakub Heller