Błażowska Nieformalna Grupa Historyczna – pierwsza rocznica powstania


19 marca 2024 r. została powołana do życia Błażowska Nieformalna Grupa Historyczna „Ocalić od zapomnienia”. Celem, który nam przyświeca jest zbieranie, opracowywanie i przekazywanie, zwłaszcza młodszemu pokoleniu, dorobku naszych przodków. Dzięki temu będą mogli poznawać historię regionu i ludzi, którzy ją tworzyli. Pierwszy rok naszej działalności minął bardzo szybko i był bardzo pracowity.

12 kwietnia mięliśmy pierwsze spotkanie organizacyjne. W ubiegłym roku przypomnieliśmy historię błażowskiej cegielni. Podczas majówki na Wilczaku prezentowaliśmy starą fotografię z naszego regionu. Było też o błażowskiej poczcie we wspomnieniach Jadwigi Chuchli, Magda pisała o rodzinie Atlasów, która mieszkała w budynku późniejszego posterunku milicji. Było o przydrożnych krzyżach i kapliczkach, Anna Gellermann rozpoczęła swoje rodzinne opowieści o ks. Kwiatkowskim, Marta Wójcik wspomniała o powiązaniach rzeszowskich i błażowskich Żydów. Niedawno obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, podejmując u nas gości z Izraela i USA. W ubiegłym roku uzyskaliśmy pozwolenie na prace porządkowe na błażowskim cmentarzu żydowskim. O wszystkich naszych poczynaniach informujemy Państwa w „Kurierze Błażowskim” oraz w mediach społecznościowych. Mieliśmy też okazję przedstawić naszą grupę na antenie Polskiego Radia Rzeszów, zachęcając do podejmowania działań mających na celu ocalenie od zapomnienia lokalnej historii. W tym roku rozpoczęliśmy też publikowanie online anglojęzycznego dodatku do „Kuriera Błażowskiego” – „Blazowa’s Past and Present”. Mamy już pierwsze sygnały, że jest on czytany i ciepło przyjmowany przez osoby, które szukają błażowskich korzeni swoich rodzin.

Jakie mamy plany na ten rok? Nadal będziemy zbierać i opracowywać materiały historyczne związane z naszym regionem. Będziemy przypominać sylwetki znanych i zasłużonych ludzi związanych z ziemią błażowską. Mamy w planach kilka imprez historycznych w bibliotece, nadal będziemy porządkować błażowski cmentarz żydowski. Cieszy nas, że do naszej grupy dołączają nowe osoby, które pasjonuje historia regionalna i z pewnością dołożą kolejne ogniwo do naszego historycznego łańcucha.

Wszystkich chętnych, którzy chcą podzielić się jakąś ciekawą historią, chcą coś ocalić od zapomnienia, serdecznie zapraszamy.

W imieniu grupy

Więcej zdjęć PDF – kliknij tutaj.

Jakub Heller


Przejdź do treści