Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2025


W tym roku nasza biblioteka po raz kolejny uczestniczy w Akcji Żonkile, by poprzez różnego rodzaju działania edukacyjne i popularyzatorskie łączyć się w upamiętnieniu uczestników powstania w getcie warszawskim; tych, którzy w kwietniu 1943 roku walczyli z bronią w ręku, i tysięcy cywilów, ukrywających się w ruinach sukcesywnie wypalanego przez Niemców getta. Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

Odwiedzający naszą bibliotekę mogą obejrzeć przygotowaną przez Jakuba Hellera wystawę tematyczną, która zawiera nie tylko wybór zdjęć z polskich gett ale również artefakty związane z żydowskim dziedzictwem Błażowej i regionu. W środowy poranek wystawa ta była pierwszym przystankiem dla uczniów klas 5, 6 i 7 ze Szkoły Podstawowej w Białce, którzy przyjechali do nas ze swoimi nauczycielami. Cieszył fakt, że pamiętali jeszcze co nieco z zeszłorocznych zajęć poświęconych kulturze i tradycji Żydów.

Tegoroczna edycja Żonkili pochyla się nad odwagą; tą codzienną, by utrzymać się przy życiu i, i tą podejmowaną w walce, nawet gdy nie ma szans na zwycięstwo i walczy się tak naprawdę o godną śmierć. I choć wędrowaliśmy historiami mieszkańców warszawskiego getta, to przecież równocześnie podejmowaliśmy tematy uniwersalne. O odwadze, by na przekór śmierci czyhającej na każdym kroku, przede wszystkim ŻYĆ; kochać, wierzyć, dzielić się dobrem, pisać wiersze, malować, tworzyć muzykę, chwytać każdy moment i utrwalać go, by pozostała pamięć, nawet gdy ludzi pochłonie machina Zagłady. Pięknie wyraziły to kolaże, stworzone przez uczniów. Z fragmentów wierszy i zdjęć, z dialogu ze źródłem historycznym, powstały ich własne poematy, jak listy pisane do bezimiennych a jednak pamiętanych. A kiedy chwilę później, mówiąc o samym powstaniu, przyglądaliśmy się jednemu z najbardziej chyba znanych zdjęć, przedstawiającemu grupę ludzi siłą wyciągniętych z bunkrów, znów robiliśmy to przywołując nazwiska i historie, które udało się historykom odnaleźć i zweryfikować.

Dziękuję serdecznie dyrekcji i nauczycielom Szkoły Podstawowej w Białce za dobrą współpracę. Wychowujecie młodych ludzi o pięknych i wrażliwych sercach. Dziękuję też uczniom za zasłuchanie, zaangażowanie, dzielenie się. Do następnego razu!

Tego samego dnia odwiedziła nas również klasa 6b ze Szkoły Podstawowej w Błażowej.

Zdjęcia PDF – kliknij tutaj.

Magda Kowalska-Cheffey


Przejdź do treści