Biblioteczna Grupa Historyczna „Ocalić Od Zapomnienia” a sprawa błażowskiego Cmentarza Żydowskiego

Kiedy chce się coś zrobić „jak należy”, często trzeba się przy tym (dosłownie i w przenośni) nachodzić. Pragnienie otoczenia opieką błażowskiego kirkutu towarzyszyło nam od dawna. Jakiś czas temu podzieliliśmy się nim z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, która zajmuje się ochroną materialnych reliktów kultury żydowskiej w Polsce.

Po „papierkowych” przeprawach i wielu telefonach otrzymaliśmy oficjalne pismo potwierdzające, że Błażowska Nieformalna Grupa Historyczna „Ocalić od zapomnienia” może objąć opieką błażowski cmentarz żydowski. Musieliśmy przedstawić, że będziemy działać tam zgodnie z procedurami, opracowanymi przez Komisję Rabiniczną. Chcemy aby nasz lokalny kirkut, na którym spoczywa tylu dawnych mieszkańców Błażowej był miejscem, które warto odwiedzić. Tym bardziej, że cmentarz wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków.

Wszystkich, którzy lubią historię, mają ciekawe pomysły, znają jakieś regionalne legendy, a przede wszystkim chcieliby z nami działać, zapraszamy do nas. Nie trzeba być historykiem z wykształcenia żeby lubić historię. Jak powiedział Cyceron „Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia”.

Magda i Kuba