Błażowska biblioteka po raz kolejny bierze udział w Akcji Żonkile


Jak co roku włączyliśmy się aktywnie w obchody upamiętniające 81 – rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Od samego początku akcji przyświeca hasło „Łączy nas pamięć”. I dziś o tej pamięci rozmawiałam z uczniami klasy II ze Szkoły Podstawowej w Błażowej. Wojna, powstanie to niestety określenia, które związane są ze strachem, śmiercią, walką. Ja jednak chciałam zwrócić uwagę na to, że obok nas żyli i żyją ludzie różnych wyznań, kultur czy o innym kolorze skóry. A w tym szczególnym dniu chciałam skupić się na ludziach narodowości żydowskiej, tak licznie zamieszkujących kiedyś Polskę i  nasze miasteczko.

Dzieci podzielone na grupy poznawały kulturę żydowską i najważniejsze święta oraz historię tych świąt. Jednak teoria sama w sobie byłaby nudna dlatego na szabat upleciona została chałka, przygotowane zostały koszerne produkty, na święto Purim wykonano purimowe maski,  aby obchodzić Chanukę, czyli  Święto Świateł potrzebny był świecznik a na Święto Szałasów należało wybudować namiot. Uczniowie byli bardzo zaangażowani.

Następnie oglądnęliśmy zdjęcia naszych błażowskich Żydów. Związana jest z nimi również historia naszej biblioteki

, ponieważ w budynku w którym się mieścimy znajdowała się niegdyś żydowska  karczma. Pozostałości po niej to piwnice, które dzieci miały możliwość oglądnięcia na zdjęciach.

Było coś o kulturze, o świętowaniu ale co robią żydowskie dzieci? – to samo co i polskie bawią się. I my dziś również znaleźliśmy chwilę aby pograć w grę związaną ze świętem Chanuka, a mianowicie grę w drejdla ,czyli bączka.

Nasze spotkanie zakończyliśmy stworzeniem wspólnego plakatu „Pamięć – Teraźniejszość – Przyszłość”. Jednak zamiast żółtych żonkili pojawiły się na nim żółte dłonie dzieci.

Joanna Bałutowska – Bialic