Błażowska Nieformalna Grupa Historyczna – nasze plany


„Historia jest świadkiem czasów, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia” – Cyceron.

Historia jest dziedziną, która zajmuje się badaniem przeszłości i co rusz odkrywa jej nowe karty. Wiele takich kart z historii z naszego regionu pojawiało się już w „Kurierze Błażowskim”.

Na ostatnim zebraniu grupy historycznej poruszaliśmy wiele tematów dotyczących m.in. zbierania i technicznego opracowywania informacji pozyskiwanych od naszych rozmówców, jak i pomysłów, którymi chcemy się zająć w najbliższym czasie. Jednym z nich jest „historia jednej fotografii”. Polega to na zebraniu jak największej ilości informacji o danym miejscu lub osobie ze zdjęcia, często w kontekście historii zrobienia samej fotografii lub porównując dawne lokalizacje z ich stanem obecnym. Miejsca, które nas na początek zainteresowały to m.in. błażowska biblioteka, w której mieściła się kiedyś żydowska austeria, z piwnicami pamiętającymi na pewno tamte czasy; cegielnia, której komin wpisuje się w panoramę Błażowej; kirkut, który liczy około 100 macew, z których wiele jest przewróconych; poczta w Błażowej, stary młyn… pomysłów jest wiele.

Wszystkich, którzy lubią historię, mają ciekawe pomysły, znają jakieś regionalne legendy, a przede wszystkim chcieliby z nami działać, zapraszamy do nas.

Jakub Heller