Choinkowe wiersze w Nowym Borku

18 grudnia odbyło się ostatnie, w tym roku spotkanie z przedszkolakami ze Szkoły Podstawowej w Nowym Borku, w ramach akcji promowania czytelnictwa wśród najmłodszych. Nasze ostatnie spotkanie nie mogło się oczywiście odbyć w innym klimacie jak tylko w świątecznym. Dzieci opowiedziały mi u kogo w domu już jest ubrana choinka oraz jaka to jest choinka, a mianowicie żywa czy sztuczna. I muszę powiedzieć, że byłam bardzo zaskoczona, ponieważ większość dzieci przyznało, że w tym roku w ich domach staną żywe drzewka. Jednak dłużej o tym myśląc, to nawet nie jest to zaskoczeniem bo sam zapach żywego drzewka, nie może się równać nawet z najpiękniej przyozdobioną sztuczną choinką. Porozmawialiśmy, także o wieczerzy wigilijnej. Przedszkolaki wymieniły dania jakie goszczą na stołach podczas tej wyjątkowej kolacji, i oczywiście każde wymieniło to, które im najbardziej smakuje. Ale muszę także powiedzieć, że jestem bardzo dumna z wiedzy najmłodszych wychowanków szkoły, ponieważ na pytanie- „ A co jeszcze takiego szczególnego dzieje się przed rozpoczęciem kolacji wigilijnej?”- wszyscy bez zająknięcia odpowiedzieli- „Dzielimy się opłatkiem i składamy sobie życzenia.”- Dzisiejsza książeczka , którą przeczytałam przedszkolakom, to zbiór wierszy pod wdzięcznym tytułem „CHOINKOWE WIERSZYKI”. Wysłuchały m.in. wierszy autorstwa U. Kozłowskiej „Wieczerza”, W. Chotomskiej „Kolęda domowa, H. Bechlerowa „Zimo, baw się z nami” i kilku jeszcze innych. Tym samym bardzo serdecznie zapraszam innych czytelników biblioteki do wypożyczenia tego bogato ilustrowanego zbioru wierszy , który z pewnością umili maluchom czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Rymowane opowiastki o śniegowym bałwanku, kolędowaniu czy wieczerzy wigilijnej przybliżą najmłodszym świąteczne zwyczaje oraz zapewnią wiele wzruszeń. Na zakończenie dzieci otrzymały ode mnie zaproszenie na środę do biblioteki, na wspólne coroczne ubieranie choinki. Muszę przyznać, że już nie mogę się doczekać. A wszystkich czytelników serdecznie zapraszam do odwiedzenia biblioteki.

Kinga Rybka