Dzień Książki z Kangurkami – promocja czytelnictwa na zewnątrz


22 kwietnia odwiedziłam najmłodszych przedszkolaków z Bajkowej Krainy. Jutro obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich i właśnie książkom zostało poświęcone nasze spotkanie.

Rozmawialiśmy o wyglądzie zewnętrznym książek ale i o tym co kryje się wewnątrz nich. Dzieci wskazywały różnice pomiędzy książkami oraz opowiadały o swoich ulubionych bajkach. Kaczka Dziwaczka przeczytała im również bajkę o niej samej. W koszyku jaki ze sobą przyniosła znalazły się przeróżne rzeczy. Zadaniem dzieci było odnalezienie tych, które zostały wymienione w wierszu.

Zastanawialiśmy się również czy łatwo jest stworzyć bajkę, opowiadanie czy nie. Zdania były podzielone – jedni mówili, że trudno, inni twierdzili, że to „prościzna”. Kto nie próbuje ten nie wie. Rozwijając kłębek włóczki snuliśmy naszą opowieść o królu, królowej, złym smoku, który podpalił zamek, o dzielnych strażakach, którzy ugasili pożar i odważnych policjantach, którzy schwytali smoka. Jak nasza opowieść się skończyła? Tego możecie się dowiedzieć od przedszkolaków. Ja tylko zdradzę, że na pewno dobrze.

Joanna Bałutowska – Bialic