14 marca obchodzimy Dzień Motyla. Ktoś mógłby zadać pytanie „Po co? Przecież on tylko ładnie wygląda”. Otóż owad ten obok pszczół jest drugim najliczniejszym zapylaczem kwiatów i roślin. To motylom zawdzięczamy zarówno delikatne jedwabne apaszki jak i soczyste owoce i warzywa.
I właśnie dziś, 13 marca o tych pięknych owadach rozmawiałam z „zerówkowiczami” z grupy Sówki z Bajkowej Krainy. Dzieci rozwiązując krzyżówkę i odgadując hasło dowiedziały się czego będzie dotyczyło nasze spotkanie. Skoro spotkanie z bibliotekarką to książka musi być. I była to oczywiście książka o motylu „Nie bój się zmian MaLiszko!” autorstwa Hollie Hughes i pięknymi ilustracjami Nili Aye. Po wysłuchaniu historii MaLiszki rozmawialiśmy o tym jakie zmiany musi przejść gąsienica aby przekształcić się w pięknego motyla. Opowieść ta opisuje również strach przed zmianami. I o lęku przed różnymi nowymi sytuacjami w życiu również rozmawiałam z dziećmi.
Motyle mimo, że zazwyczaj żyją bardzo krótko są bardzo ciekawymi owadami. Na podstawie ilustracji mówiliśmy o tym, które z nich są aktywne w dzień a które w nocy oraz w jaki sposób chronią się przed niebezpieczeństwem.
Przedszkolaki z ciekawością oglądały piękną, jedwabną apaszkę oczywiście w motyle, która powstała dzięki jedwabnikom. Na koniec zaprosiłam je do aktywności a mianowicie pomalowania wielkiego motyla. Utrudnienie polegało na tym, że należało to zrobić z zasłoniętymi oczami, słuchając wskazówek koleżanek i kolegów obok. Wymagało to od dzieci współdziałania oraz rozwijało orientację kierunkową na płaszczyźnie.
Dzisiejsza chemizacja rolnictwa powoduje, że motyli jest coraz mniej, dlatego zapraszam nie tylko dzieci z grupy Sówki ale nas wszystkich do postawienia choć jednej doniczki z kwiatkiem z przeznaczeniem dla motyli.
Bardzo dziękuję za zaproszenie i spotkanie.
Joanna Bałutowska – Bialic