Dzień Wróbla u „Jeżyków”


20 marca odwiedziłam grupę Jeżyków z Przedszkola Publicznego w Błażowej aby porozmawiać z nimi o wróblach. Ten niepozorny ptak tak się wpisał w nasz krajobraz, że zazwyczaj nie zwracamy na niego uwagi, no może najszybciej zauważamy go zimą kiedy zaczynamy dokarmiać ptaki. Musimy jednak wiedzieć, że populacja wróbli zwyczajnych spadła tak bardzo, że są one objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. Wpływ na to miało zastąpienie powozów konnych samochodami, zmiany w sposobach budownictwa, zmniejszenie ilości drzew i krzewów, staranna pielęgnacja ogrodów, która źle wpłynęła na ilość owadów, w miastach wróblom nie pomagają również zamykane śmietniki. Jednak jest światełko w tunelu i najnowsze badania mówią, ze wróbli jednak przybywa.

Wróbel to jeden z najbardziej rozpowszechnionych ptaków na świecie. Dzieci w trakcie prezentacji mogły zobaczyć różne gatunki tych ptaków i okazało się, że różnią się one od siebie zarówno wielkością jak i kolorem upierzenia. Próbowaliśmy ustalić co lubią jeść wróble i okazało się, że wróble nie tylko są smakoszami pszenicy, czy młodych kiełkujących roślin ale zjadają nasiona roślin przez nas uważanych za chwasty oraz larwy i owady, które niszczą nasze uprawy. Przedszkolaki piękne potrafiły opowiedzieć jak należy dbać o wróbelki szczególnie w czasie zimy. Następnie przeczytałam im przygodę jednego z najbardziej znanych polskich wróbli a mianowicie Wróbelka Elemelka. Tym razem Elemelek zapragną zjeść precelek i wynikła z tego niezła draka. Jaka? O tym przekonacie sięgając po książkę „Psoty i kłopoty Wróbelka Elemelka” Hanny Łochockiej.

Po pracy naszego umysłu przyszedł czas na rozruszanie się w czasie muzycznej zabawy a po niej na ćwiczenia paluszkowe, ponieważ przygotowałam na Jeżyków wróbelki, którym należało dorobić włóczkowe piórka. Efekty ich pracy można zobaczyć w galerii.

Bardzo dziękuję za spotkanie.

Joanna Bałutowska – Bialic