Kumkające żabki – Dzień Żaby w bibliotece w Kąkolówce

29 lutego przypada Dzień Żaby. Nie jest to typowe święto, bowiem wypada raz na cztery lata. Nie bez powodu ten płaz obchodzi swoje święto. Żaba odgrywa ważną rolę w ekosystemie, ponadto jest symbolem szczęścia. Żaby są przydatne w ogrodzie, bowiem zjadają najwięcej owadów. W naszym kraju wyróżnić można 6 gatunków żab, na świecie występuje ich 6 tysięcy. Są różnej wielkości: największa żaba żyjąca w Kamerunie może sięgać nawet 30 centymetrów. Najmniejsze żabki mają około 1,5 centymetra. W Polsce występują żaby zielonkawe oraz brunatne. W krajach tropikalnych i dżunglach można spotkać żaby pomarańczowe, żółte, a nawet… niebieskie. Często występują w pobliżu wody, jednak okazuje się, że w ogóle nie potrzebują jej do picia. Przez skórę posiadają zdolność przyswajać wodę.

W czwartek 29 lutego 2024 roku razem z przedszkolakami spotkaliśmy się, aby bliżej przyjrzyć się tym płazom. Dzieci dowiedziały się, które żaby potrafią … latać. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki matematyczne. Zaśpiewaliśmy piosenkę o żabkach. Przeczytałam im bajkę o Żabciu, który zdobył medal na olimpiadzie. Aby poznać inne jego przygody zapraszam do biblioteki.

Magdalena Fornal