Pasowanie na czytelnika w bibliotece w Piątkowej

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki. Od tej chwili zaczyna się czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już same wypożyczać książki.

27 maja 2024 r. w bibliotece w Piątkowej na pasowaniu gościły pierwszoklasiści Szkoły Podstawowej: Emilia, Sonia, Milena, Oliwia, Weronika, Zuzanna, Dominik, Gabriel i Miłosz. Zapoznałam dzieci z regulaminem wypożyczania i zasadami postępowania z książkami:

– nie czytaj przy jedzeniu,

– nie przełamuj grzbietu książki,

– nie śliń palca gdy przewracasz kartki,

– nie pisz i nie rysuj po kartkach,

– nie zaginaj rogów, używaj zakładki,

– odłóż książkę na półkę.

Dzieci dowiedziały się także jak zbudowana jest książka, jaki jest proces jej powstawania, jaką drogę pokonuje od autora, który ją napisze poprzez redakcję, drukarnię, introligatornię aż do momentu kiedy trafi na półkę w bibliotece, księgarni czy kiosku. Opowiedziałam im również jakie są zalety czytania i zachęciłam, aby często odwiedzać bibliotekę i wypożyczać interesujące książki, które są tutaj dostępne.

Następnie dzieci uczestniczyły w rozwiązywaniu krzyżówki z hasłem „książka” oraz wysłuchały opowiadania „Majowa biblioteka” i wierszy o książce. Po złożeniu przyrzeczenia i obietnicy, że będą szanować i czytać książki nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki i słodycze.

Danuta Hamerla