Razem z Teleskopkiem i Teleskopką lecimy w kosmos

22 lutego spotkałam się z klasą Ib ze Szkoły Podstawowej w Błażowej. Miałam dla uczniów przesyłkę i list, w którym Teleskopka i Teleskopek zapraszali ich do wspólnej podróży w kosmos. Pierwszoklasiści nie znali jednak żadnych dzieci ani dorosłych o tak dziwnych imionach, dlatego najpierw musieliśmy się dowiedzieć kim oni są. Z pomocą przyszła nam książka Wandy Chotomskiej pt. „Dzieci Pana Astronoma”. Kiedy już było jasne z kim mamy do czynienia dzieci zerknęły do paczki dołączonej do listu. W środku znalazły zadania, które należało wykonać. A wśród nich znalazł się kosmiczny labirynt, zagadki czy literowa rozsypanka, a to wszystko oczywiście związane z kosmosem.  Pierwszoklasiści bardzo dużo wiedzą o gwiazdach i planetach. Potrafią nawet powiedzieć ile księżyców posiadają niektóre z nich. Ja opowiedziałam im trochę ciekawostek, które można znaleźć w książkach w naszej bibliotece. Okazuje się na przykład, że księżyc nie jest okrągły, bardziej przypomina jajko, a pierwszymi zwierzętami, które z podróży kosmicznej zdrowe wróciły na Ziemię były muszki owocówki! Na podstawie fragmentu książki „Dzieci Pana Astronoma” rozmawialiśmy również o Księżycu i o tym jak bardzo zmienia się nasza wiedza o kosmosie. Na koniec spotkania uczniowie zaśpiewali piosenkę o układzie słonecznym.

Bardzo dziękuję za spotkanie i zapraszam do naszej Biblioteki po książki o kosmosie i nie tylko.

Joanna Bałutowska – Bialic