Shtetl Routes Network Incubator – seminarium sieciujące w Lublinie


Jak w kilku zdaniach zamknąć trzy dni rozmów, doświadczeń, muzyki, nowych przyjaźni i wędrówek po Lublinie… Nie sposób, ale spróbować warto.

Między 15-17 listopada odbyło się w Lublinie seminarium sieciujące w ramach szkolenia „Shtetl Routes Network Incubator”, którego organizatorem jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, we współpracy z AEPJ (European Association for the Preservation and Promotion of Jewish Heritage), Centrum Taubego na Rzecz Edukacji i Życia Żydowskiego oraz Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie. Szkolenie to, które będzie trwało do marca 2025 roku, jest częścią projektu Mi Dor Le Dor Europe („mi dor le dor” znaczy „z pokolenia na pokolenie”). Jego celem jest rozpoznawanie potencjału dziedzictwa kulturowego dawnych sztetli i przybliżanie go współczesnym mieszkańcom, ale również budowanie i wzmacnianie społeczności osób, które pracą z dziedzictwem się zajmują.

Udział w tym szkoleniu i projekcie jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Ze stu zgłoszeń, znaleźliśmy się w gronie trzydziestu kilku osób z Polski i Ukrainy, które zostały do szkolenia przyjęte. Oznacza to, że dostrzeżono działania, które podejmujemy i jako pracownicy biblioteki, zbierając informacje, dzieląc się opowieściami i zabierając młodzież na edukacyjne wędrówki po „miasteczku Mordechaja”, ale również jako członkowie naszej nieformalnej grupy historycznej, w ramach której opiekujemy się cmentarzem żydowskim w Błażowej.

Dla mnie osobiście te trzy dni były przeżyciem niezwykłym, nie tylko ze względu na intensywny program.

Obszerniejsza relacja w 201 numerze „Kuriera Błażowskiego”

Magdalena Kowalska-Cheffey