Spotkanie z bohaterami polskich bajek w bibliotece

Dziś nasze przedstawienie oglądnęli uczniowie klasy II ze Szkoły Podstawowej w Błażowej.

Było dużo śmiechu ale i zaskoczenia, bo chyba nie spodziewali się zobaczyć pani dyrektor biblioteki przebranej za krasnala, pani Madzi z wypożyczalni dla dorosłych w roli wróbla czy mnie w roli Kaczki Dziwaczki. Jednak czego się nie robi dla naszych najmłodszych czytelników. Krasnal Hałabała, Koziołek Matołek, Kaczka Dziwaczka i ich przyjaciele przenieśli nas w zaczarowany świat polskich bajek. Już czasami zepchniętych do kąta przez Kicię Kocię, Psi Patrol czy inne współczesne bajki. I absolutnie nie negujemy tych bajek. Chcemy jednak aby dzieci wiedziały dlaczego Koziołek Matołek wybrał się do Pacanowa, dlaczego Wróbelek Elemelek napisał literę „B” z trzema brzuszkami  a Krasnal Hałabała musiał samotnie zjeść ciasto, które upiekł dla przyjaciół. Mamy nadzieję, że w drugoklasistach wzbudziliśmy tę ciekawość.

Bohaterką drugiej części spotkania była znana wszystkim dzieciom Kaczka Dziwaczka. Uczniowie rozwiązując krzyżówkę dowiedzieli się kto stworzył tego bohatera. Następne zadanie polegało na wspólnym, aktywnym przeczytaniu wiersza, co dzieci uczyniły dosłownie śpiewająco. Czytając Kaczkę Dziwaczkę zawsze mamy uśmiech na twarzy ale nasza bohaterka porusza również ważny temat jakim jest tolerancja. Rozmawialiśmy o tym dlaczego kaczka była dziwna i czy inny oznacza gorszy? Mimo poważnego tematu było wesoło i radośnie. Na koniec dzieci powiedziały, że kolejnym bohaterem, którego chciałyby bliżej poznać jest  Koziołek Matołek i Miś Uszatek.

My dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy po książki polskich autorów i nie tylko.

Zdjęcia PDF – kliknij tutaj.

Joanna Bałutowska – Bialic