Świątecznie w bibliotece w Nowym Borku

20 grudnia, jak co roku bibliotekę w Nowym Borku odwiedziły przedszkolaki aby ubrać choinkę. Tradycja ozdabiania bożonarodzeniowego drzewka wywodzi się z Niemiec i tamtejszej tradycji ewangelickiej. Znana jest już od XVI wieku. Zwyczaj ubierania choinki powędrował z Niemiec do Francji, a następnie za sprawą brytyjskiej królowej Wiktorii, rozprzestrzenił się na pozostałe kraje Europy i Ameryki. Jak wiemy przystrojenie drzewka na przestrzeni lat ciągle ulegało zmianie. Początkowo choinka dekorowana była tym czym ludzie dysponowali w domu, czyli były to: jabłka, orzechy, własnoręcznie wykonane aniołki z materiału, włóczki czy papieru. Obecnie w sklepach mamy zatrzęsienie gotowych ozdób choinkowych (trzeba przyznać pięknie wykonanych). Jednak coraz częściej rozmawiając z dziećmi można zauważyć, że bardzo wiele rodzin zaczyna wracać do tradycji wspólnego wykonywania z całą rodziną ozdób, co bardzo cieszy. Również wypiekane domowe pierniczki świetnie sprawdzają się jako dekoracja. Dzieci do biblioteki także przyniosły własnoręcznie wykonany łańcuch, który dosłownie oplótł całą choinkę jak ciepły szalik. Na naszym drzewku nie zabrakło również suszonych pomarańczy, gipsowych aniołków, baniek (zarówno papierowych jak i tradycyjnych), bielutkich śnieżynek i świecących gwiazdek. W bibliotece jest już świątecznie dzięki dzieciom z przedszkola mam nadzieję, że tak również jest w domach czytelników. Ze swojej strony wszystkim czytelnikom biblioteki w Nowym Borku życzę zdrowych, pogodnych i wesołych świąt Bożego Narodzenia. Niech dzieciątko Jezus wszystkim błogosławi. WESOŁYCH ŚWIĄT i oczywiście SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2024 ROKU.

Kinga Rybka