Tradycje niedzielne w Polsce i na świecie- spotkanie z dziećmi w bibliotece w Lecce

Święta Wielkanocne związane są z tradycjami. W wielu polskich domach jest praktykowany zwyczaj wręczania dzieciom drobnych upominków z okazji Wielkanocy. Przyjęło się, że są od zajączka i najczęściej będą to słodycze. Dzieci poszukują ukrytych pisanek, a za ich znalezienie dostają smakołyki. Inna zabawą jest również bitwa na jajka przy stole wielkanocnym. Polega na stukaniu się jajkami i przegrywa ten, komu jajko szybciej pęknie. Dawniej istniał zwyczaj gry w „walatkę” . Jajka toczono po stole, a zawody wygrywała ta osoba, której jajko najdłużej się nie stłukło. Na wschodzie Polski popularną tradycją jest toczenie jajek po pochyłej powierzchni. Każda osoba turlała pomalowanymi jajkami i jeśli natrafiła na „cudze” jajko, w takim przypadku stawała się jego właścicielem i mogła wymienić na coś słodkiego. Toczenie jajek odbywało się na łące i miało uchronić chłopców od nieurodzaju. W wielu domach jest pielęgnowany zwyczaj wielkanocnego błogosławieństwa z okna w Watykanie. W samo południe o 12.00 papież udziela błogosławieństwa na cały świat. Na Litwie tradycją jest zabawa dzieci z poprzebieranymi zającami. Dzieci poszukują ukrytych jajek oraz słodkości. Grzeczne dzieci dostają piękne pisanki, zaś niegrzeczne jajka nieozdobione. Zwyczaj poszukiwania jajek przenosi nas do odległej Australii. Tam także dzieci szukają jajek, a gdy je znajdą otrzymują łakocie. U naszych niedalekich sąsiadów- w Czechach w Wielkanoc kobiety są „okładane” wiązkami własnoręcznie wykonanymi z wierzby oraz kolorowych wstążek. We Francji dzieci poszukują jajek, ale czekoladowych. Zaś w Stanach Zjednoczonych organizowane są parady. W niedzielę mnóstwo osób przemieszcza się przez Times Square. A niektórzy przebierają się za zające.

W poniedziałek 25 marca 2024 roku do biblioteki zaprosiłam przedszkolaków oraz drugoklasistów z Lecki. Dzieci dowiedziały się jakie zwyczaje obchodzimy w Polsce oraz na świecie w niedzielę wielkanocną.

Magdalena Fornal