7 marca 2025 r. w błażowskiej bibliotece mieliśmy przyjemność gościć naszego rodzimego autora Wiesława Hopa z rodziną. Dyrektor Anna Heller powitała wszystkich przybyłych gości dodając: w szczególności witam Panie, bo to spotkanie jest takim upominkiem z okazji Dnia Kobiet. Bardzo się cieszę, że chcieliście Państwo spędzić z nami, literaturą i naszymi gośćmi to piątkowe popołudnie.
Następnie prowadząca przedstawiła naszego gościa.
Wiesław Hop – polski pisarz, publicysta i satyryk, członek rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Urodził się w roku 1963 w Birczy, w powiecie przemyskim. Teren pogórza przemysko-dynowskiego jest jego miejscem na ziemi. Tutaj się wychował, uczył i pracował – tu żyje. Ma żonę i trójkę dzieci. Ukończył Uniwersytet Rzeszowski na Wydziale Filozoficznym. Był nauczycielem, a w latach 1989 – 2010 policjantem w Przemyślu. Ostatnie trzynaście lat służby był Komendantem Komisariatu Policji w Birczy. Praca w policji to dla niego ważny etap rozwoju życiowego. Nauczył się tam samodyscypliny i wytrwałości w dążeniu do celu.
Pisze powieści i opowiadania tematycznie związane z Bieszczadami, Pogórzem Przemyskim i Podkarpaciem. Wśród miejsc wspominanych w jego twórczości jest również Błażowa. Miejsca te wpisane są w tożsamość autora i niewątpliwie mają swój wkład w kształtowanie jego osobowości. Poprzez swoją twórczość chce oddać hołd terenom swoich przodków. Stara się pokazywać lokalny folklor, burzliwe historycznie dzieje tego terenu oraz piękno przyrody – to właśnie te elementy wyróżniają jego pisarstwo. Przyroda, kultura, historia i magia przeplatające się w powieściach pisarza stają się fuzją świata zewnętrznego i wewnętrznych przeżyć bohaterów jego utworów.
Jego opowiadania były publikowane w czasopismach krajowych i polonijnych: między innymi w „Nowej Wsi”, „Łowcu Polskim”, „Braci Łowieckiej”, „Detektywie”, „Warszawskiej Gazecie”, „Super Nowościach”, „Gazecie Kulturalnej”, „Życiu Przemyskim”, „Kworum” oraz „Białym Orle” wydawanym w USA, a także w Australii i na Ukrainie. Opowiadania autora były nagradzane w konkursach literackich, z których najbardziej sobie ceni: pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Wielkanocne rozmaitości w Koninie w roku 1989 za opowiadanie „Poniedziałek Wielkanocny”; wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Łowca Polskiego” w roku 1997 za opowiadanie „Myśliwski instynkt”; II nagrodę w Konkursie Literackim Gazety Codziennej Nowiny i Rojaksu w Rzeszowie, w roku 1999 za opowiadanie „Rower św. Błażeja”; wyróżnienie w kategorii proza w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Bieszczady między wersami w Ustrzykach Dolnych w roku 2013 za opowiadanie „Bieszczadzka opowieść”.
Za książkę „Długa noc” wyróżniony Nagrodą Literacką „Złote Pióro”, którą przyznaje Oddział Rzeszowski Związku Literatów Polskich. W 2020 roku, za działalność pisarską, otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą przyznaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Książka „O północy w Bieszczadach” otrzymała nagrodę literacką „Książka Roku 2021”, którą przyznaje Oddział Rzeszowski ZLP.
Powieść „Jastrzębie nad połoniną” otrzymała nagrodę literacką „Książka Roku 2024”, którą przyznaje Oddział Rzeszowski ZLP. Ponadto pisarz w 2019 roku, za wieloletni wkład pracy w tworzenie i rozwój kwartalnika łowiecko-przyrodniczego „Łowiec Galicyjski”, z którym stale współpracuje, został nagrodzony statuetką „Zasłużony dla Łowca Galicyjskiego”.
W 2022 roku, za działalność pisarską, został także wyróżniony odznaką honorową Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego.
Autor wydał siedem powieści: „Spacer ze śmiercią”, „Wbrew woli”, „Poranek pełen nadziei”, „Przed wyrokiem”, „O północy w Bieszczadach”, „Długa noc”, „Jastrzębie nad połoniną” oraz zbiór opowiadań „Wilki i ludzie i inne bieszczadzkie opowieści”.
Wszystkie wymienione wyżej powieści autora, z wyjątkiem „Poranek pełen nadziei”, zostały również wydane w formie audiobooków oraz e-booków.
Wiesław Hop odpowiadał na pytania prowadzącej spotkanie Anny Heller; opowiadał jak ważne jest czytanie książek, zwłaszcza polskich autorów. Podzielił się swymi wspomnieniami z młodości, przedstawił kilka fragmentów swych powieści w formie audiobooka, a fragment „Jesiennego zauroczenia” zaprezentowała nam nasza czytelniczka Barbara Rutkowska-Kędzior. Wszystko przeplatane było piosenkami w wykonaniu córki pisarza Karoliny.
Na koniec Anna Heller podziękowała słowami: dziękuję bardzo serdecznie wszystkim, którzy pomogli zorganizować szwedzki stół m.in. Katarzynie Chochrek, Elżbiecie Pęcce, Annie Gellermann, Jakubowi Hellerowi, Magdalenie Fornal, Joannie Bałutowskiej –Bialic, Annie Osinko, Renacie Czarnik-Mrózek i wszystkim, którzy coś przynieśli do poczęstunku. Bardzo serdecznie dziękuję naszym sponsorom: Prezesowi GSHiP w Błażowej Danielowi Wolskiemu, BS w Błażowej i firmie Foton za finansowe wsparcie naszego spotkania. Dziękuję naszym panom Jerzemu Kocojowi, Wojciechowi Kruczkowi, Stanisławowi Szydełko i Jakubowi Hellerowi za życzenia, kwiaty i prezenciki dla Pań. Eryk Boroń rozdawał zakładki do książek specjalnie zrobione na Dzień Kobiet. Jeszcze raz dziękuję wszystkim bardzo serdecznie, a już dzisiaj zapraszam na spotkanie z Joanną Jax, które odbędzie się 30 kwietnia bieżącego roku.
Spotkania autorskie są jedną z form popularyzacji literatury. To bardzo ważne wydarzenia kulturalne, podczas których autorzy spotykają się z czytelnikami i zachęcają do zapoznania się z ich twórczością. To czas, w którym mogą przedstawić swoją osobę i odpowiedzieć na pytania czytelników. Podczas takich spotkań można też nabyć książki z dedykacją. Tak też było u nas w bibliotece. Twórczość Wiesława Hopa prezentowana była niejednokrotnie na łamach „Kuriera Błażowskiego”.
W czasie spotkania zbierane były wolne datki na leczenie chorej Agatki.
Zdjęcia PDF – kliknij tutaj.
Jakub Heller





