WKRÓTCE AKCJA ŻONKILE


Czym jest akcja społeczno-edukacyjna Żonkile?

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz różne instytucje organizują corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Powstanie w getcie warszawskim to nie tylko walka z bronią w ręku. To także ci, którzy ratowali innych, dokumentowali rzeczywistość, tworzyli muzykę i literaturę, by pamięć przetrwała. 

My co roku włączamy się w akcję. Już od dziś zapraszamy do błażowskiej biblioteki wszystkich chętnych na wystawę fotografii przedstawiającą różne getta. Można będzie także zobaczyć przedmioty dawnych mieszkańców Błażowej.

Zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.

Nieformalna Grupa Historyczna „Ocalić od zapomnienia”.

Jakub Heller


Przejdź do treści