Czytelnik to inaczej przyjaciel książek. Z dumą może powiedzieć, że ma wielu przyjaciół, którzy go nie wyszydzą nie wyśmieją i nigdy nie zdradzą.

Mądrość jest kojarzona z wiedzą. Wiedzę zdobywamy z książek, czyli człowiek mądry zawsze był i będzie kojarzony właśnie z książką. Człowiek, który dużo czyta nie musi błyszczeć, czy znacznie wyróżniać się z tłumu. Zawsze będzie bogatszy w zasób słów, swobodniej się wysławiał, nie będzie robił błędów i ma głowę pełną pomysłów. Takie i wiele innych dobrodziejstw daje nam właśnie czytanie książek.

Sądzę, że warto czytać książki, przede wszystkim, dlatego, że są interesujące i pouczające. Podczas czytania można się wiele nauczyć. Czytanie jest także wspaniałym odpoczynkiem od codzienności. Ciekawa książka to najlepszy, czynny sposób spędzania wolnego czasu w porównaniu  np. do telewizji, która podaje nam wszystko gotowe tak byśmy nie zdążyli nawet pomyśleć. Książka przenosi nas w inny świat, pobudza wyobraźnię.  Istnieją książki, które tak bardzo wciągają i interesują, że nie sposób się od nich oderwać.

Nasi czytelnicy to osoby w różnym wieku i do każdego z nich trzeba mieć inne podejście. Najbardziej wymagająca grupa to dzieci. Przed ich wzrokiem i bystrością nic nie umknie. Właśnie o tych najmłodszych czytelników musimy szczególnie dbać, bo to od nich zależy przyszłość czytelnictwa. Praca współczesnego bibliotekarza nie polega tylko na wyszukaniu i wypożyczeniu książek. Nasi czytelnicy dzielą się z nami swymi spostrzeżeniami i odczuciami po przeczytaniu lektury. To właśnie dzięki ich opiniom bibliotekarze mają orientacje czym kierować się przy zakupie nowości i jakie książki powinny znaleźć się na półkach w bibliotece. Nowość wydawnicza to najskuteczniejsza metoda na pozyskanie i utrzymanie czytelnika, dlatego robimy w miarę wszystko, żeby nasze zbiory były coraz bogatsze i zaspokajały wszelkie potrzeby naszych wspaniałych czytelników.

Sądzę, że nam się to udaje, bo odwiedzin i wypożyczeń mamy coraz więcej. Będziemy się tego trzymać i w tym kierunku dążyć, aby nasza biblioteka jak i filie wiejskie zachęcały swą ofertą i przyciągały jak najwięcej czytelników.

Najaktywniejsi czytelnicy błażowskiej biblioteki 2014 roku to:

Maria Rzońca - oddział dla dorosłych,

Dominik Kucz - oddział dla dzieci.

Anna Heller