17 maja 2019 r. w czytelni M-GBP w Błażowej zebrało się zacne grono gości. Obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza oraz 70 lecie błażowskiej biblioteki. Przybyli – marszałek województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek, burmistrz Błażowej Jerzy Kocój, radni Rady Miejskiej z przewodniczącym Sławomirem Kowalem, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego Mariusz Król, dyrektor GOK Andrzej Wróbel, dyrektorzy szkół Maria Kruczek i Zdzisław Chlebek, prezeski Klubu Seniora Genowefa Puzio i Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej dr Małgorzata Kutrzeba, członkowie ZLP Mieczysław A. Łyp i Adam Decowski, czytelnicy i bibliotekarki bibliotek publicznych gminy Błażowa.

Dyrektor biblioteki Anna Heller powitała gości i zaprezentowała okolicznościowy referat poświęcony historii bibliotekarstwa na Błażowszczyźnie od 1829 r. do czasów współczesnych. Prezentacja pozwalała obejrzeć zdjęcia i dokumenty z kronik biblioteki. Swoista podróż w czasie pozwala dostrzec, jak zmieniali się ludzie, obiekty biblioteki i otaczająca rzeczywistość.

Funkcja biblioteki wedle definicji jest niezmienna - to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne, w tym książki, czasopisma oraz udziela wszelakich informacji. Praca bibliotekarzy zmieniała się z biegiem lat i potrzeb społeczeństwa. Trzeba zauważyć, że niegdyś nie było telewizji i Internetu. Bibliotekarze w swej ofercie musieli dostarczyć nie tylko rzetelnych informacji z kraju i świata, ale również rozrywki. Organizowane były i są różnego rodzaju wystawy tematyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi czy różnego rodzaju konkursy. Pomimo ograniczonych możliwości ówczesnych bibliotekarzy, starali się dać czytelnikom jak najbardziej rzetelną informację.

Teraz biblioteka musi mieć coraz raz to nowsze i atrakcyjniejsze oferty, które przyciągną nie tylko czytelnika. W zależności od potrzeby staje się czytelnią, salą kinową, dyskoteką, salą komputerową, redakcją, a nawet jadalnią.

Dwie rzeczy jednak zostały bez zmian: żeby zostać bibliotekarzem, trzeba kochać książki i w bibliotece zawsze najważniejszy był i będzie czytelnik.

Miłym akcentem uroczystości były kwiaty, życzenia i podziękowania dla obecnej na uroczystości byłej dyrektor Danuty Heller, która we wrześniu 2018 r. przeszła na emeryturę. Z bibliotekarstwem gminy Błażowa związana była od 1982 r. Przyjemnie jest usłyszeć słowo dziękuję po wielu latach pracy.

Anna Heller podziękowała wszystkim za współpracę: władzom samorządowym, szkołom, GOK a w szczególności bibliotekarzom, bo to ich święto.

Szwedzki stół zapełnił się oryginalnymi potrawami przygotowanymi przez pracowników biblioteki, a Krzysztof Kulasa umilał czas grą na akordeonie.

Myślę, że ten dzień pozostanie w pamięci uczestników, jako przyjemne przeżycie.

Historia błażowskiej biblioteki kliknij tutaj.

Więcej zdjęć w PDFie - kliknij tutaj.

Anna Heller