Już w najbliższą niedzielę w Polsce będziemy obchodzić Dzień Mamy. Dlatego właśnie 20 maja postanowiłam odwiedzić przedszkolaki, aby im opowiedzieć trochę o tym święcie, ponieważ nie we wszystkich krajach jest ono obchodzone tego samego dnia.

Dzieci przywitały mnie piękną piosenką o mamie, której nauczyły się wraz z Panią. Następnie opowiedziałam im krótką historię dotyczącą tego szczególnego wydarzenia:

„Dzień Matki, czyli święto każdej mamy, obchodzone jest w niemal każdym zakątku świata. W różnych formach i terminach znajdziemy je w kalendarzach ok. 140 krajów! Najczęściej, bo aż w 63 z nich, obchodzone jest ono w drugą niedzielę maja.

Wszystko zaczęło się w starożytnej Grecji, gdzie urządzano festiwal ku czci Rei - matki greckich bogów. W Rzymie obchodzono natomiast Matronalia, które były poświęcone Junonie, patronce kobiet zamężnych. Co roku świętowali także mieszkańcy Egiptu, czcili oni boginię Izydę, boską matkę faraonów.  Święto Matki obchodzili także wcześni chrześcijanie - w każdą 4. niedzielę Postu czcili oni Maryję, matkę Jezusa Chrystusa.

Dzień Matki, jako pierwsi świętowali Anglicy. Już w XVII wieku ustanowiono tam tzw. "Mothering Sunday". Tego dnia wszystkie dzieci zwalniano ze służby na dworach i w pałacach, by mogły osobiście uściskać swoje matki.

O tym, że matka jest ważna w życiu każdego człowieka wiedział Woodrow Wilson, amerykański prezydent (w latach 1913-1921). To on w 1914 roku podpisał rezolucję, która ustanowiła każdą drugą niedzielę maja - Dniem Matki. Skąd ten pomysł? To poetka Julia Ward Howe w 1870 roku wystąpiła ze swoją ideą ustanowienia Dnia Matki. Kolejną kobietą, która walczyła o dzień dla matek, była Anna Jarvis. Wilson po zapoznaniu się z postulatami, zgodził się więc na wpisanie kolejnego narodowego święta do kalendarza.

W drugą niedzielę maja świętują Włosi, naród silnie kojarzony z rodziną i tradycją.  W kulturze Półwyspu Apenińskiego matka jest bardzo ważną postacią. Tego dnia wszystkie dzieci spotykają się, by złożyć życzenia i podziękować najważniejszej osobie w życiu. W drugą niedzielę maja dzieci nie pozwalają swoim mamom na prace domowe. Właśnie dlatego świąteczny obiad najczęściej jada się w restauracji. Tradycyjny jest też deser - kawa i włoski sernik w kształcie serca.

Druga niedziela maja to także święto matek mieszkających w USA. Amerykanie tego dnia wydają bardzo duże kwoty na prezenty dla ukochanych rodzicielek. Najczęstszymi podarunkami są: biżuteria, zaproszenie do restauracji lub kawiarni, elektronika (tablety i smartfony) oraz kwiaty.

Innego dnia świętują matki - mieszkanki Egiptu i Jordanii. W tych krajach dzieci wręczają swoim rodzicielkom czekoladki, kwiaty i zaproszenia do SPA już 21 marca! Ortodoksyjni muzułmanie nie obchodzą jednak tego święta. Dlaczego? Nie akceptują oni wpływów kultury zachodu, a także są zdania, że uznanie i szacunek należą się matkom zawsze, a nie tylko od święta.

Dzień Matki w Armenii świętowany jest 7 kwietnia, w Meksyku - 10 maja, w Boliwii - 27 maja, w Tajlandii w dzień urodzin królowej Sirikit Kitiyakara - 12 sierpnia, a w Indonezji - 22 grudnia.

Z obchodzeniem Dnia Matki związane są dwie historie - europejska oraz amerykańska. Ta pierwsza sięga czasów starożytnych. Czczono wtedy wszystkie boginie-matki. Były one symbolem płodności. Do darzenia szacunkiem matek wrócono w XVII wieku w Anglii. Wtedy to w jedną z niedziel w roku świętowano dzień matki w kontekście religijnym - matka była symbolem kościoła lokalnego.

W tym dniu na uroczystym obiedzie spotykały się całe pokolenia. Właśnie dlatego z czasem święto to przekształciło się w dzień kobiet w każdej rodzinie. Amerykański Dzień Matki ustanowiono dopiero w 1914 roku. Popularność święta wzrosła jednak dopiero w połowie XX wieku. Od tamtej chwili Amerykanie wydają miliony na prezenty dla swoich mam.”

              (źródło: https://polki.pl/rodzina/uroczystosci-rodzinne,dzien-matki-w-roznych-krajach,)

              Kolejnym punktem naszego spotkania było wykonanie samodzielnie laurki, którą dzieci dołączą do prezentów wręczanych mamą w dniu ich święta. Musze przyznać, że ile dzieci tyle różnych ciekawych pomysłów na wykonanie kartki dla mamy. Można było na nich znaleźć: serduszka, motylki, kolorowe kwiaty, domki a także mamę z dzieckiem. Wszystkie prace będą na pewno pięknym dodatkiem do każdego prezentu. Na zakończenie przeczytałam im bajkę o tym jaki prezent dla swojej mamy przygotowała Martynka ze swoim bratem Jankiem. Dzieci jak zawsze słuchały z zaciekawieniem. Oczywiście ciężka praca przedszkolaków została nagrodzona słodyczami.

              W swoim imieniu pragnę wszystkim mamom złożyć serdeczne życzenia z okazji ich święta dużo zdrowia i jeszcze więcej zadowolenia ze swoich pociech. Oczywiście zapraszam także do naszej biblioteki po książkę, przy której będzie można się zrelaksować w to niedzielne świąteczne popołudnie.

Kinga Rybka